
Mikor van szükség foghúzásra, a fog eltávolítására?
A foghúzás mindannyiunkban félelmet és riadalmat okoz. Nem csak a beavatkozástól való riadalom okán, de egy fog elvesztése nem örömteli dolog.
Általában akkor kerül erre sor, amikor már nincs más lehetőség a fog megmentésére.
Eltávolíthatunk beteg, fájdalmat okozó, vagy beteg, szubjektív panaszokat nem okozó fogakat is, ha
- amikor a fogakból kiinduló akut, vagy krónikus gyulladás van jelen, és e fogakat gyökérkezeléssel, gyökércsúcs resectióval megmenteni nem lehet.
- előrehaladott fogágybetegség miatt menthetetlen.
- traumásan sérült fogak esetében, ahol a gyökér megtartása nem lehetséges.
- mély szuvas lézió, vagy pulpitis esetén, ha a gyökérkezelés nem kivitelezhető megfelelően, illetve a restaurációra alkalmatlan gyökereket is.
- sikertelen endodonciai kezelés után, további kezelésre alkalmatlan.
- az áttörésben visszamaradt és számfeletti fogak funkcionálisan, vagy esztétikailag nem illeszkednek be a fogazatba.
- a fogszabályozó kezelés, vagy protetikai rehabilitáció esetében e kezelések eredményességét akadályozzák.
HOGYAN TÖRTÉNIK A FOGHÚZÁS?
A foghúzás helyi érzéstelenítésben történik, és a legmodernebb érzéstelenítő anyagoknak és technikáknak köszönhetően általában fájdalommentes. A beavatkozás során mindössze enyhe nyomást, feszegetést érezhet. Amennyiben mégis fájdalmat érez, kérjük jelezze!
A fogeltávolítás lebenyképzéssel, vagy anélkül, fogóval, emelővel, szükség esetén a gyökér körüli csont eltávolításával történik. Ezután a sebet esetenként óvatosan kikaparjuk, ügyelve a környező képletek épségére. A sebet nyomótamponnal és/vagy varrattal látjuk el. Varratszedésre általában 1 hét elteltével kerül sor.
AMIRE ODA KELL FIGYELNI FOGHÜZÁST KÖVETŐEN!
A fog eltávolátását követően néhány dologra oda kell figyelnünk, ha szeretnénk, hogy gyorsan, komplikációmentesen történjen a sebgyógyulás.
Az első kellemetlenség, hogy az érzéstelenítés hatásának megszűnése után fájdalom, kellemetlen érzés jelentkezhet. Ez esetben fájdalomcsillapító tabletta szedése javasolt. Elképzelhető, hogy szükség lehet antibiotikum és fájdalomcsillapító szedésére is az elkövetkező napokban.
A fog eltávolítása után 4-5 órán át a nyál halvány vörös lehet a sebből szivárgó vértől. Ettől nem kell megijedni!
Fontos, hogy a beavatkozás után az érzéstelenítő hatásának elmúlásáig ne étkezzünk, csak folyadékot lehet fogyasztani.
A foghúzás után előfordulhat változó mértékben íny-, vagy arcduzzanat, esetleg az arcbőr kisebb fokú kékes elszíneződése. A fog eltávolításást követő néhány napban nem tanácsos tejet, tejtermékeket, forró, fűszeres, magvas ételeket (dió, mogyoró, tökmag, szotyola, müzli) enni, dohányozni, szeszes italt fogyasztani.
Puha, könnyen rágható ételek fogyasztása javasolt. ételek fogyasztása javasolt.
A foghúzás után előfordulhat változó mértékben íny-, vagy arcduzzanat, esetleg az arcbőr kisebb fokú kékes elszíneződése. A duzzanatot csökkentheti az arc hűtésével: borogatással, illetve jegeléssel. A duzzanat a foghúzást követő 3-4. napon rendszerint elmúlik.
Hogyan mossunk fogat?
Az érintett területet 24 óra elteltével puha sörtéjű fogkefével lehet csak tisztítani, azonban nem szabad a fogkefével a sebbe nyúlni, öblögetni, szívogatni a fog helyét.
Öblogetni nem nagyon tanácsos, mert ha a véralvadékot kimossuk a sebből, az újból vérezni kezd.
Sokkal kisebb a komplikáció esélye, ha a foghúzás után különösen figyelünk szájhigiéniánkra.
LEHETSÉGES SZÖVŐDMÉNYEK
A kihúzott fog helye begyulladhat: ha a vérrög kiesik, Ha a sebgyógyulás során akár napok elteltével lüktető, éles, folyamatos fájdalmat érez, esetleg általános állapota romlik, pl.: belázasodik, kérjük feltétlenül keresse fel fogászatunkat!
Mint minden beavatkozásnak, ennek is lehet kockázata. Nagyon ritkán előfordulhat az arcüreg megnyílása, az állcsont törése, ér-, idegképletek sérülése, amely vérzést és hosszan tartó zsibbadást okozhat.

Fontosnak tartjuk a tájékoztatást, hisz a pontos utasítások, és azok betartása nagyban hozzájárulnak egy-egy beavatkozás kimenetelének sikeréhez.
Az itt olvasható és letölthető betegtájékoztatónk remélhetőleg segítségére lesz.
Pácienstájékoztató
MILYEN LEHETŐSÉGEINK VANNAK A FOGHIÁNY PÓTLÁSÁRA?
Egy fog elvesztése ma már nem annyira visszafordíthatatlan történés, mint régen volt. Számos lehetőség van a foghiány pótlására.
Lehet hidat készíteni, de választhatjuk az implantáció lehetőségét is.
A foghúzás során – amennyiben lehetséges, és tervezett beavatkozásról van szó – lehetőség van az azonnali implantációra is.
FOGHÚZÁS – FOGELTÁVOLÍTÁS ÁRAK
-
Foghúzás
-
38 000 Ft
Egy gyökerű
-
Foghúzás
-
45 000 Ft
Több gyökerű
-
Sebészeti
-
58 000 Ft
Fogeltávolítás