
Gondolná, hogy a rendszeres fejfájás mögött fogászati probléma is állhat?
Megtörtént már Önnel, hogy csillapíthatatlan fejfájás és nyakfájás aranyozta be a reggelét? Esetleg egy ideje azt tapasztalja, hogy az éjszakai alvás egyáltalán nem pihentető? Vagy zúg a füle, és érzékenyek a fogai?
Ha ezek a panaszok rendszeresen előfordulnak, és hosszabb ideig fennállnak, akkor nagy valószínűséggel bruxizmus, azaz éjszakai fogcsikorgatás állhat a problémái hátterében, mely hosszú távú kezeletlenség esetén – akár nagy valószínűséggel TMI diszfunkciót, azaz az állkapocsizület kóros elváltozását is okozhatja.
Miért is olyan veszélyes ez?
A legnagyobb veszély a probléma felderítetlenségében és kezeletlenségében rejlik.
Az éjszakai fogcsikorgatás során a páciens alvás közben elemi erővel szorítja össze a fogait Hosszú ideig tartó görcsös préselésre gondoljunk, amelynek során a felső állcsont és az alsó állkapocs öntudatlan állapotban elképesztő erővel feszül egymásnak. Extrém esetben a rágófogak felületére akár 40 kg-os nyomás is nehezedhet!
Miért csikorgatunk?
A probléma leggyakoribb kiváltó okának a stresszt tartják. A folyamatos lelki terhelés miatt – ami most különösen tapasztalható – a szervezet még éjszaka sem tud pihenni. Alvás során újból átéljük a minket kínzó problémákat, izmaink megfeszülnek, és kóros mozgásmintázat alakul ki.
A fogcsikorgatás során kialakuló terhelés miatt megváltozhatnak és sérülhetnek az állkapocsi ízületek.
Hosszú távú kezeletlenség esetén – az állkapocsízületi deformitásokon túl – a frontfogak élei lekopnak, a rágófogak rágófelszínei ledarálódnak, fognyaki kopások alakulnak ki, a nagy terhelés miatt a fogak kilazulhatnak.
Súlyos esetben a páciens nem tudja helyesen kinyitni a száját, elcsúszhat az állkapocsízület részét képező izületi fejecs, az állkapocs a száj kinyitásakor kóros pályára kényszerül, a rágást recsegő-ropogó hang kísérheti. Az állkapocs a száj zárásakor is rendellenes állásba kerül, így az izomzat nem tud pihenni.
Az éjszakai fogcsikorgatással a legnagyobb probléma annak alattomos voltában rejlik, azaz csak elég általános tünetekből következtethetünk, hogy baj van.
Sok esetben a fogorvos hívhatja a fel a figyelmet a problémára!
A már kialakult TMI diszfunkció oka azonban nem csak a stressz következtében fellépő éjszakai fogcsikorgatás lehet.
Kialakulhat
túl magas fogtömések
szabálytalan, torlódott fogak,
harapási rendellenességek, mélyharapás, keresztharapás
fogágybetegség,
pótolatlan foghiány következtében.
Mi a megoldás?
A diagnózist követően – ami fogászati úton megoldható – azt helyrehozzuk! Kicseréljük a rossz töméseket, az esetlegesen magas hidat, koronát, szükség esetén fogpótlásokat készítünk, így az alsó állkapocs és a felső állcsont nyugalmi helyzetbe kerülhet.
Hatékony eszköz a tünetek kezelésére a harapásemelő sín használata is!
De mi is az a harapásemelő sín? A harapásemelő sín nem más, mint egy rugalmas, gumiszerű borítás, amit a fogtechnikai labor készít a fogorvos által vett lenyomat segítségével.
A sín képes arra, hogy az alsó, felső vagy akár mindkét fogsorra kerülve elnyelje a fogak összeszorításából származó erőt.
A fogazathoz tökéletesen illeszkedő harapásemelő használata kezdetben magát az összeszorítást nem akadályozza meg, de mint közbülső elem, segíti kilazítani a rágóizmokat, sőt, megszünteti a csikorgatással járó kellemetlen hangokat is.
Hosszútávú alkalmazással akár a kiváltó okok is megszüntethetők.
Ha fennáll a gyanúja az éjszakai fogcsikorgatásnak, keresse fel mihamarabb fogorvosát, mert a következmények rendkívül súlyosak is lehetnek!
Érdekességképp olvassa el esetünk leírását, – Dr. Sebők Vivien munkája – aki esetbemutatásával szemlélteti, milyen eredményesen is kezelhető még egy előrehaladott stádiumú elváltozás is
Ha hasonló problémát tapasztal, mihamarabb keressen minket!
-
A dohányzás és egyéb használati szerek – Elfbar, Snüssz, Iqos – hatása a szájnyálkahártyára
Napjainkban legelterjedtebb, régóta használatban lévő dohánytermék a cigaretta, mel
2023.05.02. -
A dohányzás hatása a fogakra és a szájüregre
A dohányzás számomra mindig is személyes téma volt, egyrészről, mivel édesapám na
2021.05.14. -
Akut nekrotikus fekélyes ínygyulladás – ANUG
pácienseknél akár az orca nyálkahártyát is megbetegítheti- az un noma betegséget o
2023.04.25. -
Állkapocsizületi rendellenességek
„Kattog az állkapocsízületem, amikor kinyitom, illetve amikor becsukom a számat. Kel
2020.03.03. -
Amit feltétlenül tudni kell – a terhességi ínygyulladás
A terhességi ínygyulladás egy viszonylag gyakori kórkép, melyet sokan kutattak, az í
2021.03.23. -
Az afta és kezelése
Hogy mi is az az afta, és miért alakul ki? Hogyan tudjuk segíteni a gyógyulását? Ír
2021.06.26.