
Az afta és kezelése
MI AZ AZ AFTA?
Az afta a lakosság körülbelül 20 %-át érintő elváltozás. Változó méretű, egészen gombostűfejnyitől 1-2 cm nagyságúig, sárgás álhártyával borított fájdalmas fekély, amelyet piros, gyulladásos udvar vesz körbe.
Meglehetősen fájdalmas elváltozás, akár nyelési nehézséggel is járhat.Három típusát ismerjük: Mikulicz-, Cook, Sutton-afta. A herpesszel ellentétben mindig a száj belső nyálkahártyáján alakul ki, a nyelven, az orca belső felületén, illetve a lágy szájpadon, a garatban jelenhet meg.
MITŐL ALAKUL KI AZ AFTA?
Kilakulásának pontos oka ismeretlen, de megjelenését elősegíti többek között a nyálkahártya sérülései, bizonyos ételallergiák, /dió, citrusfélék, eper, málna és paradicsom/ egyes vitaminok és tápanyagok hiánya, a legyengült immunrendszer, kémiai irritáció, illetve hormonális tényezők és a stressz is szerepet játszhat kialakulásában. Aftához hasonló nyálkahártyafekélyt letört fog vagy egy elmozduló protézis, akár fogszabályozó készülék is okozhat. Ebben az esetben mindenképp célszerű fogorvoshoz fordulni a kiváltó ok mielőbbi megszüntetése érdekében.
AZ AFTA GYÓGYULÁSA
Általában 1-2 hétután visszahúzódnak, eltűnnek a fekélyek, megszűnik a fájdalom. Amennyiben ennél tovább húzódik a gyógyulási idő, illetve más, súlyosabb tünetek (például láz) is jelentkeznek, ajánlott orvoshoz fordulni.
AZ AFTA KEZELÉSE
Az afta az esetek többségében hatékonyan kezelhető otthon is, de akár magától is elmúlhat.
AMIVEL OTTHON SEGÍTHETI A GYÓGYULÁSI FOLYAMATOT
- Kerülje a csípős, savanyú, fűszeres, forró ételek, a szénsavas italok fogyasztását!
- Gyerekek esetében nagy segítség lehet az érzéstelenítő hatású gélekkel történő kezelés.
- Kedvező hatású lehet a fertőtlenítő hatású szájvizek használata.
- Amennyiben idegenkedik ezektől, úgy a gyógynövényes teákkal történő öblögetés ajánlott (geránium, apróbojtorján, zsálya),
- Érdemes figyelni a kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag táplálkozásra.
- Javasolt a magas cinktartalmú élelmiszerek (vörös húsok, máj, csirkehús, olajos magvak) fogyasztása.
- B12 -vitamin, vas, folsav, cink szedése.
- Törekedjen a stresszmentes életmódra! Kiemelten fontos a fertőzés akut időszakában, de a megelőzésben is a sok pihenés és sok alvás!
AFTA ÉS A SZÁJÁPOLÁS
Fertőtlenítő oldatok használata javallott, mert segít megelőzni az afta szájban történő terjedését.
Célszerű kevésbbé erős ízesítésű, és lehetőleg SLS mentes fogkrémet használni az aftás fertőzés alatt. /Ez az anyag az, ami a fogkrémek felhabzódását okozza./
A fertőzést követően cserélje le mindenképp fogkeféjét!
AMIKOR MÁR NEM ÉRDEMES AZ AFTA OTTHONI KEZELÉSÉVEL KÍSÉRLETEZNI
Ha
- gyakran kiújul
- felülfertőződik
- nagy számban jelentkezik és a szájüreg jelentős területét érinti
- hosszú idő után sem szűnik meg
- láz, illetve nyirokcsomó-duzzanat kíséri a panaszokat
- az afta miatt a folyadékbevitel problémássá válhat, főként, ha a fertőzés a szájnyálkahártya teljes területén elterjed, ami akár a kiszáradás veszélyével is fenyegethet. Ez főként kisgyerekek esetében fordulhat elő.
- egyéb tünetek is kísérik az aftás panaszokat: fogyás, bőrtünetek, ízületi fájdalmak
- Az afta gyakori megjelenése illetve a fenti tünetek valamelyike esetén célszerű orvoshoz fordulni, és felderíteni a háttérben húzódó egyéb okokat.
Fogászatunkat felkeresve ecseteléssel és lézeres terápiával tudjuk gyorsítani a gyógyulást.
Ecsetelés: fertőtlenítő, fájdalomcsillapító hatású szerekkel eredményesebben kezelhető, mint a nem orvosi rendelvényre megvásárolható készítményekkel
Lézeres terápia: a soft lézer fertőtlenítő, hámosító hatású
Szerző:
Dr. Szilágyi Emese
parodontológus, implantológus
